Skip to content

301 Parish DrWayne, NJ 07470

Built 1900

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 17, 2003

Property Information

Block907
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,776
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,700
69%
Improvement Value:$52,600
31%
Total Assessment$171,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,186+4.0%
2024$9,795+1.2%
2023$9,675+0.4%
2022$9,632+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900