Skip to content

39 Jacobus AveWayne, NJ 07470

Built 1982

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 1997

Property Information

Block907
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,710
Acreage0.76

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,300
35%
Improvement Value:$223,700
65%
Total Assessment$343,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,395+4.0%
2024$19,613+1.2%
2023$19,373+0.4%
2022$19,287+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook G 115, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1982