Skip to content

20 Maple AveWayne, NJ 07470

Built 1971

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Jul 20, 2023

Property Information

Block908
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,608
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,900
52%
Improvement Value:$111,100
48%
Total Assessment$230,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,676+6.0%
2024$12,901+2.8%
2023$12,554+0.5%
2022$12,497+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

To:

Sq Ft1,608DeedBook 4560, Page 41

Property Sale

Sale
$409,000

From:

To:

Sq Ft1,608DeedBook 3234, Page 128Recorded1/23/2018

Property Built

Built

Year Built: 1971