Skip to content

257 Parish DrWayne, NJ 07470

Built 1910

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Aug 30, 2006

Property Information

Block908
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,698
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,900
63%
Improvement Value:$73,900
37%
Total Assessment$198,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,821+4.0%
2024$11,367+4.2%
2023$10,912+0.4%
2022$10,864+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$445,000

To:

Sq Ft1,698DeedBook 1302, Page 82

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 641, Page 251

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook M 136, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1910