Skip to content

140 Alps RdWayne, NJ 07470

Built 1948

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Sep 10, 1992

Property Information

Block915
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,075
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,100
68%
Improvement Value:$43,300
32%
Total Assessment$134,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,991+4.0%
2024$7,685+1.2%
2023$7,591+0.4%
2022$7,557+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,075DeedBook 131, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1948