Skip to content

122 Alps RdWayne, NJ 07470

Built 1948

Last Sale Price
$171,500
Last Sale Date
Jan 10, 1996

Property Information

Block915
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,440
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,800
62%
Improvement Value:$55,600
38%
Total Assessment$146,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,705+4.0%
2024$8,371+1.2%
2023$8,269+0.4%
2022$8,232+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$171,500

To:

Sq Ft1,440DeedBook 143, Page 313

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook A 122, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1948