Skip to content

51 Alps RdWayne, NJ 07470

Built 1930

Last Sale Date
Sep 22, 2015

Property Information

Block919
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,500
65%
Improvement Value:$58,000
35%
Total Assessment$166,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,900+4.0%
2024$9,520+1.2%
2023$9,404+0.4%
2022$9,362+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook U 132, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1930