Skip to content

7 Alps RdWayne, NJ 07470

Built 1918

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 8, 2018

Property Information

Block919
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,290
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,500
68%
Improvement Value:$45,400
32%
Total Assessment$141,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,437+4.0%
2024$8,114+1.2%
2023$8,015+0.4%
2022$7,979+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,290DeedBook 3340, Page 260

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 1027, Page 110

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook U 133, Page 507

Property Built

Built

Year Built: 1918