Skip to content

22 Bolton RdWayne, NJ 07470

Built 2009

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Nov 8, 2006

Property Information

Block922
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,750
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,600
26%
Improvement Value:$299,000
74%
Total Assessment$406,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,176+4.0%
2024$23,249+1.2%
2023$22,965+0.4%
2022$22,863+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft3,750DeedBook 1366, Page 197