Skip to content

28 Thomas TerrWayne, NJ 07470

Built 1954

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Sep 30, 1996

Property Information

Block923
Lot40
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionBUNGALO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage780
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,400
63%
Improvement Value:$50,600
37%
Total Assessment$137,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,146+4.0%
2024$7,834+1.2%
2023$7,738+0.4%
2022$7,704+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft780DeedBook 146, Page 36

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook I 132, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1954