Skip to content

49 Stirling LaneWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Jan 10, 1991

Property Information

Block923
Lot59
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,900
52%
Improvement Value:$121,500
48%
Total Assessment$254,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,127+4.0%
2024$14,547+1.2%
2023$14,369+0.4%
2022$14,305+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

To:

Sq Ft1,824DeedBook 128, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1964