Skip to content

89 Harrison RdWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jan 16, 2024

Property Information

Block923
Lot60
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,676
Acreage0.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,600
58%
Improvement Value:$101,800
42%
Total Assessment$242,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,413+4.0%
2024$13,860+1.2%
2023$13,691+0.4%
2022$13,630+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,676DeedBook 4665, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1964