Skip to content

28 Waling DrWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 2007

Property Information

Block924
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,405
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,000
45%
Improvement Value:$159,600
55%
Total Assessment$290,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,279+4.0%
2024$16,617+1.2%
2023$16,413+0.4%
2022$16,340+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$334,000
DeedBook A 168, Page 270

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook D 157, Page 43

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook I 119, Page 396

Property Built

Built

Year Built: 1962