Skip to content

10 Thomas TerrWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Dec 4, 2024

Property Information

Block924
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,700
53%
Improvement Value:$76,700
47%
Total Assessment$163,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,716+4.0%
2024$9,343+1.2%
2023$9,229+11.7%
2022$8,266+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000

To:

Sq Ft1,440DeedBook 4830, Page 135

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 3866, Page 33Recorded9/17/2020

Property Sale

Sale
$328,000
DeedBook 794, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1952