Skip to content

34 Waling DrWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$498,000
Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block924
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,630
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,000
63%
Improvement Value:$75,700
37%
Total Assessment$206,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,290+4.0%
2024$11,819+3.5%
2023$11,424+0.5%
2022$11,373+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$498,000

To:

Sq Ft1,630DeedBook 4188, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1962