Skip to content

20 Doremus LaneWayne, NJ 07470

Built 1976

Last Sale Price
$458,000
Last Sale Date
Apr 11, 2001

Property Information

Block924
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,868
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,000
45%
Improvement Value:$154,000
55%
Total Assessment$280,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,649+4.0%
2024$16,010+1.2%
2023$15,814+0.4%
2022$15,744+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$458,000

To:

Sq Ft2,868DeedBook 241, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1976