Skip to content

16 Gressinger RdWayne, NJ 07470

Built 1970

Last Sale Price
$271,000
Last Sale Date
Feb 3, 2000

Property Information

Block927
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,042
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,400
45%
Improvement Value:$124,000
55%
Total Assessment$224,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,343+4.0%
2024$12,831+1.2%
2023$12,674+0.4%
2022$12,618+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$271,000

To:

Sq Ft2,042DeedBook 165, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1970