Skip to content

47 Dartmouth RdWayne, NJ 07470

Built 1979

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 27, 1990

Property Information

Block906
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,978
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,000
51%
Improvement Value:$121,100
49%
Total Assessment$247,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,693+4.0%
2024$14,129+1.2%
2023$13,956+0.4%
2022$13,894+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,978DeedBook 127, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1979