Skip to content

131 Osage RdWayne, NJ 07470

Built 1970

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Aug 7, 2003

Property Information

Block928
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBILEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,972
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,800
50%
Improvement Value:$102,300
50%
Total Assessment$203,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,076+4.0%
2024$11,613+1.2%
2023$11,471+0.4%
2022$11,420+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft1,972DeedBook 646, Page 292

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook S 131, Page 55

Property Sale

Sale
$130,500
DeedBook S 113, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1970