Skip to content

82 Laguna DrWayne, NJ 07470

Built 1967

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Feb 28, 2019

Property Information

Block930
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBILEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,060
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,200
48%
Improvement Value:$97,100
52%
Total Assessment$188,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,196+4.0%
2024$10,767+1.2%
2023$10,635+0.4%
2022$10,588+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft2,060DeedBook 3552, Page 275

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 875, Page 89

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook M 134, Page 165

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook U 114, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1967