Skip to content

28 Edgemont CresWayne, NJ 07470

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 3, 2021

Property Information

Block940
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,218
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,900
55%
Improvement Value:$59,600
45%
Total Assessment$131,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,819+4.0%
2024$7,519+1.2%
2023$7,427+0.4%
2022$7,394+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft1,218DeedBook 4048, Page 106Recorded5/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1926