Skip to content

36 Edgemont CresWayne, NJ 07470

Built 1928

Last Sale Price
$303,000
Last Sale Date
Dec 20, 2016

Property Information

Block940
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionCAPE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,450
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,400
54%
Improvement Value:$61,900
46%
Total Assessment$134,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,985+4.0%
2024$7,679+1.2%
2023$7,585+0.4%
2022$7,552+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$303,000

To:

Sq Ft1,450DeedBook 2969, Page 254

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 1131, Page 199

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 861, Page 203

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook K 159, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1928