Skip to content

11 Edgemont CresWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 3, 2008

Property Information

Block941
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,800
43%
Improvement Value:$86,600
57%
Total Assessment$152,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,062+4.0%
2024$8,714+1.2%
2023$8,608+0.4%
2022$8,569+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960