Skip to content

1052 Mcbride AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1940

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Aug 27, 2021

Property Information

Block100
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2 F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,684
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,700
42%
Improvement Value:$130,100
58%
Total Assessment$223,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,491+2.0%
2024$7,347+1.2%
2023$7,262+1.9%
2022$7,130+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft1,684DeedBook 4122, Page 159

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2965, Page 180Recorded12/27/2016

Property Built

Built

Year Built: 1940