Skip to content

53 Wallace LaneLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Nov 10, 1998

Property Information

Block103
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,391
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,700
31%
Improvement Value:$268,700
69%
Total Assessment$389,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,033+1.9%
2024$12,784+1.2%
2023$12,636+1.9%
2022$12,406+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft2,391DeedBook 158, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1950