Skip to content

70 Meriline AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1970

Last Sale Price
$386,500
Last Sale Date
Jun 27, 2017

Property Information

Block108
Lot52
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,660
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,900
43%
Improvement Value:$175,000
57%
Total Assessment$308,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,339+2.0%
2024$10,141+1.2%
2023$10,024+1.9%
2022$9,842+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$386,500

To:

Sq Ft1,660DeedBook 3091, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1970