Skip to content

83 Whittaker AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1940

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Sep 24, 2021

Property Information

Block112
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,442
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,100
43%
Improvement Value:$171,300
57%
Total Assessment$301,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,088+2.0%
2024$9,895+18.9%
2023$8,323+1.9%
2022$8,172+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft2,442DeedBook 4151, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1940