Skip to content

16 Newby AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1959

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jul 29, 2024

Property Information

Block11
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,743
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,800
44%
Improvement Value:$138,500
56%
Total Assessment$246,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,244+2.0%
2024$8,086+1.2%
2023$7,992+1.9%
2022$7,847+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,743DeedBook 4855, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1959