Skip to content

71 Mill Pond RoadLittle Falls, NJ 07424

Built 1988

Last Sale Price
$325,500
Last Sale Date
Jun 10, 2010

Property Information

Block124
Lot4
QualifierC0101
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,132
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
34%
Improvement Value:$213,600
66%
Total Assessment$323,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,831+2.0%
2024$10,624+1.2%
2023$10,501+1.9%
2022$10,310+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$325,500

To:

Sq Ft2,132DeedBook 1934, Page 66

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook 1786, Page 220

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 1105, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1988