Skip to content

55 Mill Pond RoadLittle Falls, NJ 07424

Built 1988

Last Sale Price
$327,500
Last Sale Date
Jun 25, 2010

Property Information

Block124
Lot4
QualifierC0209
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,734
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
38%
Improvement Value:$180,400
62%
Total Assessment$290,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,720+2.0%
2024$9,534+1.2%
2023$9,423+1.9%
2022$9,252+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$327,500

To:

Sq Ft1,734DeedBook 1947, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1988