Skip to content

47 Mill Pond RoadLittle Falls, NJ 07424

Built 1988

Last Sale Price
$301,000
Last Sale Date
Mar 13, 2018

Property Information

Block124
Lot4
QualifierC0313
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,734
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
37%
Improvement Value:$188,100
63%
Total Assessment$298,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,977+1.9%
2024$9,787+1.2%
2023$9,673+1.9%
2022$9,497+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$301,000

To:

Sq Ft1,734DeedBook 3305, Page 232

Property Sale

Sale
$155,118
DeedBook W154, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1988