Skip to content

35 Mill Pond RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1988

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Sep 21, 2007

Property Information

Block124
Lot4
QualifierC0419
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,976
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
35%
Improvement Value:$202,400
65%
Total Assessment$312,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,456+1.9%
2024$10,256+1.2%
2023$10,137+1.9%
2022$9,953+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,976DeedBook 1508, Page 221

Property Sale

Sale
$195,500
DeedBook Z154, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1988