Skip to content

46 Mill Pond RoadLittle Falls, NJ 07424

Built 1988

Last Sale Price
$231,000
Last Sale Date
Nov 15, 1999

Property Information

Block124
Lot4
QualifierC1368
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,734
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
38%
Improvement Value:$182,700
62%
Total Assessment$292,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,797+2.0%
2024$9,609+1.2%
2023$9,498+1.9%
2022$9,325+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$231,000

To:

Sq Ft1,734DeedBook 164, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1988