Skip to content

114 Wedgewood Drive 27Little Falls, NJ 07424

Built 1986

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Sep 14, 2022

Property Information

Block124
Lot6.01
QualifierC0114
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,975
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
23%
Improvement Value:$293,100
77%
Total Assessment$383,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,822+2.6%
2024$12,498+1.2%
2023$12,354+1.9%
2022$12,129+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft1,975DeedBook 4404, Page 149

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,975DeedBook 3795, Page 62Recorded5/13/2020

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook H156, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1986