Skip to content

122 Wedgewood Drive 43Little Falls, NJ 07424

Built 1986

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 24, 2020

Property Information

Block124
Lot6.01
QualifierC0122
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,634
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
27%
Improvement Value:$243,000
73%
Total Assessment$333,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,146+2.0%
2024$10,932+1.2%
2023$10,806+1.9%
2022$10,609+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,634DeedBook 3923, Page 16

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 3270, Page 46

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 3183, Page 134Recorded11/9/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2901, Page 173Recorded9/20/2016

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

DeedBook 2770, Page 171Recorded2/8/2016

Property Built

Built

Year Built: 1986