Skip to content

220 Woodland Drive 30Little Falls, NJ 07424

Built 1986

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Feb 17, 2006

Property Information

Block124
Lot6.01
QualifierC0220
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,166
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
22%
Improvement Value:$315,600
78%
Total Assessment$405,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,575+1.9%
2024$13,316+1.2%
2023$13,162+1.9%
2022$12,922+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft2,166DeedBook 1186, Page 280

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 471, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1986