Skip to content

331 Cedar Wood Terr 8Little Falls, NJ 07424

Built 1986

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Oct 1, 2010

Property Information

Block124
Lot6.01
QualifierC0331
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,977
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
26%
Improvement Value:$256,000
74%
Total Assessment$346,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,581+2.0%
2024$11,359+1.2%
2023$11,228+1.9%
2022$11,024+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,977DeedBook 2001, Page 149

Property Sale

Sale
$357,250
DeedBook 1735, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1986