Skip to content

416 Dogwood Ct 31Little Falls, NJ 07424

Built 1986

Last Sale Date
Sep 23, 2008

Property Information

Block124
Lot6.01
QualifierC0416
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,975
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
25%
Improvement Value:$277,300
75%
Total Assessment$367,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,294+2.0%
2024$12,058+1.2%
2023$11,919+1.9%
2022$11,702+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1986