Skip to content

423 Dogwood Ct 20Little Falls, NJ 07424

Built 1986

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Sep 8, 1998

Property Information

Block124
Lot6.01
QualifierC0423
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,977
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
25%
Improvement Value:$276,800
75%
Total Assessment$366,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,277+2.0%
2024$12,042+1.2%
2023$11,903+1.9%
2022$11,686+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft1,977DeedBook 157, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1986