Skip to content

1 Mary AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1970

Last Sale Date
Oct 24, 2016

Property Information

Block25
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,288
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,400
35%
Improvement Value:$198,700
65%
Total Assessment$306,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,245+1.9%
2024$10,049+1.2%
2023$9,933+1.9%
2022$9,752+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook S157, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1970