Skip to content

97 Rose PlaceLittle Falls, NJ 07424

Built 1960

Last Sale Date
Jul 9, 2014

Property Information

Block68
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 F2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,800
38%
Improvement Value:$216,100
62%
Total Assessment$346,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,611+2.0%
2024$11,389+1.2%
2023$11,257+1.9%
2022$11,052+2.3%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2514, Page 180Recorded8/28/2014

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft2,280DeedBook 852, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1960