Skip to content

20 Woodrow AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 20, 2022

Property Information

Block29
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,176
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,000
41%
Improvement Value:$201,700
59%
Total Assessment$341,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,437+2.0%
2024$11,218+1.2%
2023$11,088+4.2%
2022$10,637+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft2,176DeedBook 4035, Page 214Recorded5/12/2021

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2547, Page 21Recorded11/7/2014

Property Built

Built

Year Built: 1965