Skip to content

101 Maple AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1945

Last Sale Date
Mar 9, 2015

Property Information

Block29
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage924
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,700
67%
Improvement Value:$69,500
33%
Total Assessment$211,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,069+2.0%
2024$6,934+1.2%
2023$6,853+1.9%
2022$6,729+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1945