Skip to content

6 Taft AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1960

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Aug 29, 2022

Property Information

Block29
Lot58
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,632
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,500
38%
Improvement Value:$217,900
62%
Total Assessment$351,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,761+1.9%
2024$11,536+1.2%
2023$11,403+1.9%
2022$11,196+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft2,632DeedBook 4387, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1960