Skip to content

297 Jackson AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1920

Last Sale Price
$527,500
Last Sale Date
Jun 7, 2005

Property Information

Block37
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,914
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,700
30%
Improvement Value:$309,800
70%
Total Assessment$444,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,877+1.9%
2024$14,593+1.2%
2023$14,424+1.9%
2022$14,162+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$527,500

To:

Sq Ft2,914DeedBook 1017, Page 142

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 575, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1920