Skip to content

19 Mckeown AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1965

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Apr 28, 2021

Property Information

Block37
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,560
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,000
41%
Improvement Value:$201,500
59%
Total Assessment$340,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,397+2.0%
2024$11,179+1.2%
2023$11,049+1.9%
2022$10,848+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft2,560DeedBook 4069, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1965