Skip to content

Mckeown Ave(Block 39 Lot 28)Little Falls, NJ 07424

Built 1945

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Apr 15, 2016

Property Information

Block39
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description1 F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage736
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,400
77%
Improvement Value:$41,600
23%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,025+2.0%
2024$5,909+1.2%
2023$5,841+1.9%
2022$5,735+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft736DeedBook 2810, Page 267

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 2048, Page 212

Property Sale

Sale
$326,000
DeedBook 1419, Page 126

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 1078, Page 34

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 358, Page 84

Property Sale

Sale
$133,500
DeedBook C166, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1945