Skip to content

6 Mountain AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1959

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Apr 9, 2025

Property Information

Block46
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1 F2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,931
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,300
25%
Improvement Value:$459,300
75%
Total Assessment$615,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,604+1.9%
2024$20,210+1.2%
2023$19,976+1.9%
2022$19,613+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000

To:

Sq Ft3,931DeedBook 4880, Page 102

Property Sale

Sale
$530,000

To:

DeedBook 1365, Page 71

Property Sale

Sale
$280,000

To:

DeedBook K165, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1959