Skip to content

54 Haverhill AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1963

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 10, 2019

Property Information

Block68
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,730
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,800
28%
Improvement Value:$331,700
72%
Total Assessment$462,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,480+2.0%
2024$15,184+1.2%
2023$15,008+1.9%
2022$14,735+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$580,000
DeedBook 990, Page 261

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 299, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1963