Skip to content

92 Haverhill AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1960

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jul 2, 2018

Property Information

Block69
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 F1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,385
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,400
33%
Improvement Value:$268,700
67%
Total Assessment$399,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,358+2.0%
2024$13,102+1.2%
2023$12,951+1.9%
2022$12,715+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft2,385DeedBook 3358, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1960